U Vinkovcima je prvog dana proljeća 1978. godine pronađena nevjerojatna posuda prilikom iskapanja u središtu grada, a radi se o posudi na kojoj se nalazi najstariji indoeuropski kalendar na svijetu. Ovaj kalendar svjedoči o iznimnoj razini razvoja društva koje ga je stvorilo te ga čini jednim od najvrijednijih arheoloških nalaza u Hrvatskoj. Vinkovci se na taj način svrstavaju među najstarije gradove u Europi, a Orion je postao simbol vinkovačke arheologije i povijesti.
Kalendar Orion pronašao tim arheologa u Vinkovcima
Prof. Durman vodio je tim arheologa koji je pronašao posudu, a dvadeset godina kasnije, utvrdio je da ukrasi urezani na posudi, koja datira između 2800. i 2600. godine prije Krista, prikazuju zviježđa koja dominiraju noćnim nebom iznad Vinkovaca te prikazuju:
- Proljeće: Orion i Sunce
- Ljeto: Plejade, Kasiopeja i Labud
- Jesen: Plejade, Blizanci i Ribe/Pegaz
- Zima: Plejade, Blizanci, Ribe/Pegaz, Kasiopeja i dominantno zimsko zviježđe Orion.
Astralni kalendar vučedolske kulture
Astralni kalendar vučedolske kulture prvi je europski kalendar prema kojemu godina počinje u sumrak prvoga dana proljeća, kada tri zvijezde iz pojasa dominantnog zimskog zviježđa Orion potonu za obzor na više mjeseci i simbolički ga zamijeni Sunce.
Na posudi su vidljive četiri paralelne horizontalne trake. One predstavljaju četiri godišnja doba i svaka je podijeljena na 12 polja odnosno 12 tjedana s tim da je ukrašeno svako drugo polje. Prva traka prikazuje zviježđe proljeća. Jedino se na njoj pojavljuje Sunce. Nakon što Orion nestane s obzora u proljeće, Sunce počinje dominirati. Na proljetnu ravnodnevnicu počinjala je nova godina. Na ljetnom nebu su se mogla vidjeti dva dominantna zviježđa. To su Kasiopeja i Labud. U traci s jesenskim zviježđem nalaze se Blizanci i kombinacija prikaza Riba i Pegaza. Njihov stiliziran prikaz diljem svijeta često izgleda poput šahovnice, kao i ovdje. U posljednjoj su traci Kasiopeja, Pegaz & Ribe i Blizanci.
Nažalost, dio posude koji bi mogao objasniti kako su Vučedolci riješili nejednak broj dana u godini okrhnut je i nije pronađen. Međutim, u Starim Mikanovcima je pronađena dvodijelna posuda koja datira iz istog vremena kao posuda Orion pronađena u Vinkovcima (2800.-2600. godine prije Krista) i ona je zapravo svojevrstan nastavak kalendara jer prikazuje zviježđe za prijestupnu godinu te kalendaru Orion zapravo čini dodatak za prijestupnu godinu.
Simbole s posude Abelo prikazuje na svojim proizvodima kako bi promovirali bogatu baštinu grada Vinkovaca i potaknuli ljude u Hrvatskoj i svijetu da istraže nevjerojatno bogatu vinkovačku povijest.